MANDELA S.S, HOIMA

ACADEMIC GIANTS 2019

At Mandela we recognize students who have performed exceptionally well among the others and they are given tags showing the subjects in which they won the other students. So in that regard we congratulate and recognize the following for their hard work

Below are the top students in every subject

Term I

Name Photo Combination Best in
SEGANE THOMAS  BCM/ICT CHEMISTRY
OTIM TRAJAN  PCM/ICT PHYSICS
ATIMANGO MERCY BRIDGET  BCM/ICT BIOLOGY
ABITEGEKA LAWRENCE KABILA  PCM/ICT MATHEMATICS
TUSIIME NICHOLAS  PEM/ICT ECONOMICS
OPWONYA INNOCENT  MEG/ICT ENTREPRENEURSHI
KUTEESA ANITA  HED/ICT HISTORY
NGOBI SAMUEL  MEG/ICT GEOGRAPHY
NAKISIGE RITAH PRECIOUS  HLD/ICT LITERATURE
KABABITO LYDIA  HLD/ICT CRE
KASANGAKI CHRISTOPHER  BCA/SM AGRICULTURE
BAGUMA KEITH  PAM/ICT FINE ART
AGENONGA JERRY  PCB/SM SUB-MATHS
KATWESIGE RICHI  MEE/ICT ICT
AKUGIZIBWE PIUS  HEG/ICT GP

Term II

Name Photo Combination Best in
ALUMA DAN HENRY  BCM/ICT CHEMISTRY
OTIM TRAJAN  PCM/ICT PHYSICS
ATIMANGO MERCY BRIDGET  BCM/ICT BIOLOGY
BISEMIRE FINALLY  PCM/ICT MATHEMATICS
TUMUTENDEREZE JOSEPH  PEM/ICT ECONOMICS
KUTEESA ANITA  MEG/ICT ENTREPRENEURSHI
BIGIRWA MAXWELL  HED/ICT HISTORY
NGOBI SAMUEL  MEG/ICT GEOGRAPHY
NAKISIGE RITAH PRECIOUS  HLD/ICT LITERATURE
NAKISIGE RITAH PRECIOUS  HLD/ICT CRE
OBALIM JOSEPH  BCA/SM AGRICULTURE
BAGUMA KEITH  PAM/ICT FINE ART
MWESIGWA MICHEAL  PCB/SM SUB-MATHS
MUSIIMENTA JOACHIM  BCM/ICT ICT
RWOTHOMIO OWEN  PCB/SM GP

Term III

Name Photo Combination Best in
NATURINDA ELIYA  BCM/ICT CHEMISTRY
OTIM TRAJAN  PCM/ICT PHYSICS
NATURINDA ELIYA  BCM/ICT BIOLOGY
NATURINDA ELIYA  BCM/ICT MATHEMATICS
TUMUTENDEREZE JOSEPH  PEM/ICT ECONOMICS
OKWAIMUNGU FRED  GEA/SM ENTREPRENEURSHI
BIGIRWA MAXWELL  HLD/ICT HISTORY
ANGUALIA BILL BRIDGE  HEG/ICT GEOGRAPHY
NAKISIGE RITAH PRECIOUS  HLD/ICT LITERATURE
ABIINE RONALD  HLD/ICT CRE
AYIKOBUA GILBERT  BCA/SM AGRICULTURE
AHUMUZA JOB MUGISA  GAD/ICT FINE ART
ASOBORA LILLIAN  PCB/SM SUB-MATHS
ASOBASI MARTIN  PEM/ICT ICT
TALEMWA TIMOTHY  HED/ICT GP